Symultana szachowa z arcymistrzem szachowym Janem Krzysztofem Dudą

11 października z inicjatywy Stowarzyszenia Edukacyjno-Sportowego „Solvitur Ambulando” w siedzibie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie odbyła się symultana szachowa z udziałem arcymistrza szachowego, Jana Krzysztofa Dudy.
Jan Krzysztof Duda tytuł arcymistrza szachowego uzyskał w 2013 roku. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, a także brązowym medalistą MP seniorów z 2015 roku. W tym roku reprezentował Polskę na Światowej Olimpiadzie Szachowej w stolicy Azerbejdżanu Baku, gdzie nasi reprezentanci zajęli 7 miejsce.
Do rywalizacji przystąpiło 15 zawodników. Wśród uczestników pojawili się m.in. poseł na Sejm RP – Zbigniew Gryglas, a także Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Andrzej Dera. Zmaganiom przypatrywali się m.in. Prezes Polskiego Związku Szachowego – Tomasz Delega, a także arcymistrz Jacek Gdański, który w poprzednich latach brał udział jako symultanista. Gościem symultany był również Jan Pastwa, były wieloletni dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, dzięki któremu cykl symultan szachowych może odbywać się w murach Szkoły.
Wydarzenie otworzył Prezes Stowarzyszenia Edukacyjno-Sportowego Solvitur Ambulando, Krzysztof Pajączek, dziękując za przybycie uczestnikom i podkreślając rolę aktywnego wypoczynku, które promuje stowarzyszenie. Tomasz Delega, Prezes PZSzach wyraził swoje zadowolenie z tego, że takie inicjatywy są podejmowane i że szachy wśród przedstawicieli administracji publicznej cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto przypomnieć, że już 9 i 10 grudnia odbędą się II Mistrzostwa Polski Administracji Publicznej w szachach szybkich i błyskawicznych, które PZSzach współorganizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Solvitur Ambulando a także ze Stowarzyszeniem Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.
Po wytłumaczeniu zasad symultany, arcymistrz Jan Krzysztof Duda przystąpił do rywalizacji. Ostatecznie pokonał wszystkich 15 uczestników w niecałe 1,5 godziny. „Były takie momenty kiedy nie wiedziałem co grać dalej, a ponieważ nie podjąłem decyzji w pierwszej chwili musiałem chwilę pomyśleć. Koniec końców wszystko dobrze się skończyło i cieszę się z tego powodu” – powiedział po rozegraniu symultany Jan Krzysztof Duda. Wśród uczestników wyróżniony został Jacek Jóźwik, którego arcymistrz docenił za ciekawie obraną strategię w trakcie gry.
To nie pierwsza symultana utalentowanego i utytułowanego 18-latka, przed którym już w przyszłym roku egzamin maturalny. Jedną z najciekawszych symultan rozegrał w lutym tego roku, kiedy to zmagania szachowe poprzedziły mecz koszykarskiej ligi NBA pomiędzy Orlando Magic, a Indianą Pacers.

Galeria zdjęć.