Rejs Szkoleniowo-Nawigacyjny Sardynia

Promując aktywny i zdrowy tryb życia zachęcamy do udziału w organizowanym przez Towarzystwo Sportowo-Edukacyjne „Solvitur Ambulando” we wrześniu 2015 r. rejsie szkoleniowo-nawigacyjnym. Głównym celem naszej wyprawy będzie Sardynia.

Żeglowanie na Sardynii na Morzu Tyrreńskim to śródziemnomorski raj. Przejścia między wyspami wzdłuż Szmaragdowego Wybrzeża zazwyczaj są krótkie, dostarczające wielu przyjemności zarówno z żeglowania, jak i z zejścia na brzeg i odkrywania uroków na lądzie – można skosztować lokalnej kuchni, beztrosko siedzieć przy winie i chłonąć piękno Sardynii. Delikatne i ciepłe wiatry letnie z północnego zachodu osiągają zwykle od 8 do 12 węzłów, chociaż w Cieśninie Bonifacio między Sardynią, a Korsyką są często silniejsze. W ciągu dnia wieją bryzy morskie i lądowe. Popołudniami można się spodziewać większych wiatrów południowych. Żeglowanie jesienią jest równie przyjemne jak wiosną. Skoki pływu to tylko 0,3 – 0,6 m, więc na prądy pływowe nie trzeba zwracać uwagi. Prądy napędzane wiatrem, popularne w strefie pasatów, również nie stanowią tu problemu. Czarter na Sardynii jest w zasięgu żeglarzy, którzy maja opanowane podstawy nawigacji przybrzeżnej.
Letnie temperatury wynoszą od 25°C do 32°C.

Organizowany przez Solvitur Ambulando rejs rozpoczyna się i kończy w Portisco na Sardynii, niedaleko Olbii gdzie znajduje się lotnisko i lądowisko dla prywatnych helikopterów.
W trakcie rejsu planujemy odwiedzić między innymi takie porty jak: Porto Cervo, Massimo, Bonifacio, Ajaccio, Maddalena (razem z parkiem narodowym).
Jest to trasa proponowana i może ulec zmianie z powodu warunków atmosferycznych lub przypływu (inspiracji kapitana) albo odpływu (zachęcającej do przyłączenia się załogi). Istnieje możliwość żeglugi w nocy (w przypadku wzmożonego zapotrzebowania na … dopowiedzenia zgodne z doświadczeniem życiowym czytelnika).

Zbiórka załogi odbędzie się w Olbii, skąd przemieścimy się do mariny w Portisco, gdzie zaokrętujemy się na trzy jachty, by pożeglować wzdłuż Wybrzeża Szmaragdowego, pełnego bajecznych widoków najpiękniejszych plaż świata, gdzie delikatny biały piasek w połączeniu z turkusowym odcieniem wody gwarantują ucztę dla oczu.
Marina Portisco jest oznaczona Błękitną Flagą, między innymi za utrzymywanie czystości morza, jest więc przyjaznym miejscem dla ceniących sobie odpowiednie warunki sanitarne i promujących zdrowy tryb życia członków stowarzyszenia. Okolica również oferuje wiele atrakcji: granitowe szczyty wyrzeźbione przez wiatr, majestatyczne dęby, wiele miejsc o ważnym znaczeniu archeologicznym oraz zabytki sięgające czasów rzymskich, co gwarantuje że także osoby uznające edukację za podstawowy cel podróżowania będą mogły satysfakcjonująco spędzić czas z Solvitur Ambulando.

Podziwiając piękno wokół nas – wodę w różnych odcieniach szmaragdu błyszczącą w słońcu, nieregularną linią wybrzeża pełną poszarpanych żółto-brązowych skał, bajeczne jachty z piękną załogą halsujące w różnych kierunkach – dopłyniemy do mariny w Porto Cervo, jednej z najlepiej wyposażonych na Morzu Śródziemnym, gdzie zacumujemy wśród ogromnych, ekskluzywnie wyposażonych jachtów. Zatrzymamy się w jednej z pięknych willi, by w pełni poczuć klimat luksusowego żeglarstwa i zaprzeczyć pogłoskom, że Porto Cervo jest portem dla bogaczy.

Jeśli uda nam się pokonać wrodzone zamiłowanie do luksusu i dobrego towarzystwa i opuścimy Porto Cervo popłyniemy niedaleko na północ, gdzie znajdziemy Maddalena Archipelago National Park oraz Marine Reserve – park narodowy i rezerwat, na które składa się siedem wysp, które mamy nadzieję zobaczyć choć z oddali. Po drugiej stronie Cieśniny Bonifacio znajduje się Korsyka, która czasami staje się częścią żeglarskich wakacji na Sardynii. Prawdziwi miłośnicy żeglarstwa i morskich wyzwań nie zrażają się bowiem trudnymi warunkami, jakie niekiedy panują w Cieśninie Bonifacio. Zależnie od determinacji poszczególnych załóg i niechęci do męczenia się zbyt długim pobytem na morzu, nasze jachty skupią się na żeglowaniu w rejonie wysp Maddalena oraz zatokach i przystaniach Wybrzeża Szmaragdowego lub podejmą próbę przeprawienia się przez cieśninę i zdobycia Cytadeli w Bonifacio.
Wyspy Maddalena odkrywają Stary Świat na Sardynii. Skaliste klify i urwiska, plaże zamiatane przez wiatr, odosobnione zatoki – wszystko wygląda tak, jakby czas zatrzymał się w XIX w. Jest to więc doskonała propozycja dla tych, którzy wciąż nie mogą odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości.

Niezależnie od ostatecznie zrealizowanego planu rejsu, wyjazd z Solvitur Ambulando na Sardynię to gwarancja doskonałej mieszanki wspaniałej żeglugi w doborowym towarzystwie, snorkelingu w krystalicznie czystej wodzie, malowniczych plaż, wysokiej klasy restauracji, barów i sklepów oraz intrygujących zabytków w urokliwych miastach z korzeniami sięgającymi starożytnych Greków i Rzymian. O wyposażenie uczestników w informacje umożliwiające pełne zrozumienie specyfiki historii tych miejsc zadba znany z zamiłowania do dzielenia się ogromem swej wiedzy i przemyśleń – Wojciech.

Promocja zdrowego trybu życia nie byłaby pełna gdybyśmy planując wyprawę nie zachowali właściwych proporcji między wysiłkiem fizycznym i sztuką – smakowania życia. Nie tylko w restauracjach czy w marinie ale także w trakcie teoretycznych wykładów planujemy delektować się jedzeniem, popijać dobre wino i cieszyć się towarzystwem swoim i zaprzyjaźnionych załóg.
W programie przewidujemy także specjalne degustacje specjałów sardyńskiej kuchni, bogatej w owoce morza, ryby i aromatyzowane miętą i mirtem pieczone mięsa, serwowane przez znamienitych kucharzy Jerzego i Janusza, których swą niezrównaną fantazją, wspierał będzie kiper i skipper Robert. W osiągnięciu pełni duchowych doznań pomocne będą koncerty muzyki klasycznej, a także rocka i bluesa (na specjalne życzenie szanty) w wykonaniu niezrównanych Rafała i Tomasza, którzy przy odpowiednim poziomie zaangażowania publiczności, zaprezentują także autorski spektakl wykorzystujący różne narzędzia komunikowania się z otoczeniem, ruchowe i wokalne.

W programie rejsu przewidziano 6 dni szkolenia teoretycznego (kilkanaście godzin wykładów teoretycznych obejmujących meteorologię, enologię, teorię manewrowania – w tym umiejętność planowania i wyboru optymalnej trasy, historię i kulturę lokalną) oraz praktyczne doskonalenie umiejętności (manewrowania jachtem na silniku i na żaglach, korzystania z kuchni lokalnej, pracy załogi i bezpiecznej eksploatacji jachtu), pod okiem doświadczonych skipperów, praktyków zarządzania załogą, żeglarzy morskich, mistrzów niskobudżetowego luksusowego podróżowania i smakowania życia.
Dla uczestników żądnych fizycznej aktywności przewidujemy powitanie Słońca 60-minutową gimnastyką, połączoną z forsownym biegiem. Profesjonalną opiekę podczas treningu zapewnią utytułowani uczestnicy maratonów i biegów Rzeźnika – Rafał, Robert i Marek.
Dla zwolenników morskich polowań zorganizowany zostanie połów sardynek, pod opieką doświadczonego poławiacza muli i ostryg – Jerzego, który następnie zadba by sposób przyrządzenia i serwowania zaspokoił wymagania największych smakoszy.

O optymalną realizację programu, zapewniającą, że „życie będzie piękne na Sardynii” a rejs okaże się kolejnym sukcesem, zadba Prezes Stowarzyszenia Krzysztof.

Taki właśnie będzie – rejs na Sardynii inspirujący i dogadzający – balsam dla ducha, lekcja dobrego życia, jakie ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej, w innym towarzystwie.