O nas

Nazwa oraz idea utworzenia Towarzystwa Solvitur Ambulando nawiązuje do reakcji greckiego filozofa Diogenesa z Synopy, który w IV wieku przed naszą erą, w odpowiedzi na stwierdzenie, że nie istnieje coś takiego jak ruch, wstał i przeszedł się wokół. Odpowiedź ta przeszła do historii w oryginalnym brzmieniu „Solvitur Ambulando”, co oznacza „it is solved by walking”. Jednak tłumaczenie zamysłu Diogenesa na język polski daje wiele możliwości interpretacyjnych. I właśnie ta wielość możliwości dała początek idei by słowa te stały się inspiracją do działania grupy aktywnych osób, założycieli Towarzystwa Edukacyjno-Sportowego Solvitur Ambulando. Dla jednych z nas istotą reakcji Diogenesa jest ruch – przypisują mu oni praktyczne wyrażenie stwierdzenia „odpowiedzią jest ruch”. Ruch jest bowiem pasją wielu z nas i poprzez codzienne ćwiczenie ciała w tańcu, biegu czy też wędrowaniu prowadzi do zapewnienia nam równowagi psychofizycznej. Jest też sposobem na poszukiwanie sukcesu w szlachetnej rywalizacji – wielu z nas może się bowiem poszczycić znakomitymi wynikami.

A mniej dynamiczni, bardziej uważni, zadowalają się pieszymi wycieczkami, spacerami i dla nich zapewne najpiękniej oddaje myśl Diogenesa tłumaczenie Władysława Kopalińskiego „Rozwiązuje się w drodze”. Idąc przez życie możemy obdarzyć naszą uwagą świat i ludzi, z którymi połączyła nas droga.Dla innych z kolei istotą reakcji Diogenesa było zademonstrowanie, że „problem rozwiązuje się poprzez praktyczny eksperyment”. Jest to szczególnie bliskie osobom nastawionym na realizację celu poprzez działanie, dla których aktywność i nowatorstwo rozwiązań biorą górę nad żmudnymi analizami. Trzeba eksperymentować, a optymizm połączony ze zdolnościami organizacyjnymi, nakazuje wierzyć, że podjęte działanie zakończy się sukcesem. W reakcji Diogenesa można też dostrzec istotę „doświadczenia”. Nauka poprzez doświadczenie i poszukiwanie prostych rozwiązań. Zacznij iść, rozwiązanie przyjdzie samo. Postrzegaj sprawy jakimi są – i działaj. Proste rozwiązania, jak pierwsza myśl bywają najlepsze i w naturalny sposób prowadzą wprost do sukcesu !

Czy o tym wszystkim myśleliśmy tego wiosennego dnia – 20 maja 2011 roku, w którym powstała idea by naszymi pomysłami na aktywne, zdrowe, piękne życie, zarażać innych? Zapewne nie wszyscy, ale na pytanie jak to zrobić by podzielić się przekonaniem, że „Życie jest piękne” wystarczyła jedna odpowiedź „It is solved by walking”.