Kajaki na Drwęcy 29-30 sierpnia

Po raz pierwszy na Drwęcy…

29-30 sierpnia odbył się spływ kajakowy organizowany przez Towarzystwo Eduykacyjno-Sportowe Solvitur Ambulando. Po raz pierwszy uczestnicy mieli okazję płynąć rzeką Drwęcą.

Drwęca to prawy dopływ Wisły. Płynie przez Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie, by znaleźć swoje ujście do Wisły w Złotorii – wsi leżącej w powiecie toruńskim (gm. Lubicz).

Z uwagi na swoje ukształtowanie, Drwęca jest niezwykle malowniczą rzeką, służącą amatorom spływów kajakowych do relaksu i do obcowania z pięknem natury. A podziwiać jest co, bowiem od 1961 roku, Drwęca na całej długości jest najdłuższym ichtiologicznym rezerwatem przyrody w Polsce. Objęta jest programem Natura 2000 jako specjalny obszar ochrony siedlisk „Dolina Drwęcy” i na odcinku od Jajkowa do Brodnicy jako obszar specjalnej ochrony ptaków „Bagienna Dolina Drwęcy”.

W spływie udział wzięło 18 osób. Trasa została podzielona na 2 etapy. Pierwszego dnia – w sobotę –  uczestnicy płynęli Drwęcą niedaleko Wielkiego Głęboczka. Sobotni wieczór, spędzony w Pensjonacie Stajnia Głęboczek upłynął pod znakiem ciekawych rozmów, ogniska oraz nastrojowej muzyki na żywo, którą zapewnił, grający na gitarze, Piotr Dygas.

W niedzielę z kolei ok. 20 kilometrowa trasa wiodła z Tamy Brodzkiej do Brodnicy. Łącznie trasę przemierzało 10 kajaków, a tym 2 jednoosobowe. Spokojny nurt rzeki i brak większych terenowych przeszkód sprawił, że uczestnicy mogli delektować się pięknem okolicy, co z wielką ochotą i z wielką radością czynili.

Spływ rzeką Drwęcą nie był pierwszą taką inicjatywą Towarzystwa Solvitur Ambulando. W 2017 roku miał miejsce spływ na trasie Góra Kalwaria-Warszawa. W przyszłości również planowane są podobne przedsięwzięcia. Nic bowiem lepiej nie oddaje ducha jaki przyświeca naszemu stowarzyszeniu niż ruch na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody 🙂

 

Galeria