II Mistrzostwa Polski Administracji Publicznej w szachach – relacja

II Mistrzostwa Polski Administracji Publicznej w szachach przeszły do historii. W dwudniowych zmaganiach 9 i 10 grudnia wzięło udział łącznie 191 zawodników – 90 w szachach błyskawicznych i 101 w szachach szybkich.

Mistrzostwa odbywały się pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Pani Beaty Szydło. Stowarzyszenie Solvitur Ambulando było jednym z organizatorów wydarzenia, obok Polskiego Związku Szachowego oraz Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Salę na rozgrywki udostępniło Ministerstwo Rozwoju.

W tegorocznych zmaganiach wprowadzono kilka nowinek – do udziału zaproszeni zostali pracownicy samorządowi, a także wzrosła liczba kategorii, w których nagrodzeni zostali najlepsi szachiści. To przełożyło się na prawie dwukrotny wzrost liczby uczestników względem pierwszej edycji. To pokazuje jak popularne są szachy wśród pracowników administracji.

Wśród zawodników obserwować mogliśmy m.in. Tadeusza Cymańskiego – Posła na Sejm RP,  Andrzeja Mioduszewskiego – Senatora RP i Andrzeja Derę – Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Na uczestników czekały 24 komplety medali w kategoriach indywidualnych oraz 6 pucharów w rywalizacji drużynowej. W najbardziej prestiżowych kategoriach OPEN, w szachach błyskawicznych zwyciężył arcymistrz Jacek Gdański (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), a w szachach szybkich arcymistrz Robert Kuczyński (Ministerstwo Skarbu Państwa). W kategorii kobiet zawody zakończyły się wygraną Jagody Gołek z Urzędu Miejskiego w Poznaniu (szachy błyskawiczne) oraz Mileny Magnuckiej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (szachy szybkie). Komplet wyników znaleźć można na oficjalnej stronie Mistrzostw – http://mpap.pzszach.pl/.

Mistrzostwa zakończyły się dużym sukcesem organizacyjnym i medialnym. Informacje o wydarzeniu znaleźć można było m.in. w programach TVP Warszawa, na antenie RMF FM, czy na portalach organizacji samorządów terytorialnych. Wszelkie doniesienia medialne na temat wydarzenia znaleźć można na oficjalnej stronie Mistrzostw – http://mpap.pzszach.pl/media/

Relacja z zawodów

Andrzej Dera „Szachy to moja miłość”

MPAP – Promo video

Galeria – Szachy szybkie

Galeria – Szachy błyskawiczne