Administracja publiczna także gra w szachy!

Już po raz czwarty przedstawiciele administracji publicznej (rządowej i samorządowej) zmierzyli się w dn. 7-8 grudnia 2018 r. w Mistrzostwach Polski w szachach szybkich i błyskawicznych.

W gościnnych murach Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przez dwa dni trwała bardzo emocjonująca walka na 64 polach.

                Mistrzostwa Polski Administracji Publicznej (MPAP) w szachach szybkich i błyskawicznych zorganizował Polski Związek Szachowy przy współpracy z Towarzystwem Edukacyjno-Sportowym „Solvitur Ambulando”. Patronat nad zawodami objął Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. Skierował on list do uczestników, w którym zawarł życzenia sukcesów w sportowych zmaganiach. Premier odniósł się również do ostatnich sukcesów polskich szachistów na arenach międzynarodowych. „Z dumą obserwowałem młodych reprezentantów Polski na Olimpiadzie Szachowej w Batumi oraz cieszyłem się ze zwycięstwa polskich żołnierzy w drużynowych mistrzostwach NATO w szachach”. Uczestnicy MPAP otrzymali również piękne prezenty w ozdobnym etui od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości – biało-czerwone flagi wraz z przypinkami z wizerunkiem polskiego godła.

Udział w mistrzostwach wzięła także silna reprezentacja resortu obrony narodowej, która zwyciężyła w klasyfikacji zespołowej w szachach szybkich. Natomiast w szachach błyskawicznych tryumfatorem drużynowym został Urząd Miejski w Grudziądzu. W obydwu turniejach wzięło odpowiednio 85 i 74 zawodniczek i zawodników. W rywalizacji indywidualnej w szachach błyskawicznych zwyciężył reprezentant Urzędu Gminy Czarna – Paweł Sygulski, natomiast w szachach szybkich przedstawiciel Najwyższej Izby Kontroli Rafał Przedmojski.

W trakcie zawodów odbyła się uroczystość uhonorowania medalami szachowego „Przyjaciela NATO” („Friend of Nato Chess”) zasłużonych dla propagowania w środowisku wojskowych obywateli – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej gen. brygady Marka Łapińskiego oraz Dyrektorów Turnieju Adama Dzwonkowskiego i Krzysztofa Pajączka. Przy otwarciu czempionatu towarzyszyli im: Magdalena Tarczewska-Szymańska – Dyrektor Generalny KPRM oraz Robert Bartold – Dyrektor Generalny Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Wszystkie wymienione wyżej osoby weszły w skład Komitetu Honorowego Mistrzostw. W Komitecie znaleźli się też m.in. Stanisław Karczewski –  marszałek Senatu RP, Dobrosław Dowiat-Urbański – Szef Służby Cywilnej, czy Andrzej Dera – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Nie zabrakło w tym gronie również Witolda Bańki – Ministra Sportu i Turystyki, Łukasza Szumowskiego – Ministra Zdrowia oraz posłów i senatorów.

Elementem uświetniającym drugi dzień zawodów była specjalnie przygotowana strefa LOTTO, gdzie można było zmierzyć się z arc. solvingu Piotrem Murdzią.

Zawody przebiegły niezwykle sprawnie, co jest zasługą świetnej pracy zespołu sędziowskiego w składzie arc. Agnieszka Brustman oraz Krzysztof Parol, a także  profesjonalnej organizacji turnieju przez zespół pracowników biura PZSzach oraz wolontariuszy.

Poniżej lista wszystkich zwycięzców IV MPAP:

Szachy błyskawiczne:

Paweł Sygulski, Urząd Gminy Czarna – Mistrz Polski Administracji Publicznej w szachach błyskawicznych

Patrycja Pacak, Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych – Mistrzyni Polski Administracji Publicznej w szachach błyskawicznych

Wojciech Połeć, Ministerstwo Infrastruktury – Mistrz Polski Administracji Publicznej amatorów w szachach błyskawicznych

Iwona Flisiak – Mistrzyni Polski Administracji Publicznej amatorów w szachach błyskawicznych

Urząd Miejski w Grudziądzu – Drużynowy Mistrz Polski Administracji Publicznej w szachach błyskawicznych

Szachy szybkie:

Rafał Przedmojski, Najwyższa Izba Kontroli – Mistrz Polski Administracji Publicznej w szachach szybkich

Katarzyna Paterek-Kucharska, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. – Mistrzyni Polski Administracji Publicznej w szachach szybkich

Marek Rudnicki, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Mistrz Polski Administracji Publicznej amatorów w szachach szybkich

Jadwiga Gasik, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej – Mistrzyni Polski Administracji Publicznej amatorów w szachach szybkich

Ministerstwo Obrony Narodowej  – Drużynowy Mistrz Polski Administracji Publicznej w szachach szybkich

Szczegółowe wyniki, zdjęcia oraz inne informacje na temat Mistrzostw znaleźć można na stronie http://www.mpap.pzszach.pl/.

 

Galeria zdjęć